Annapolis to Miles River Race - 05/25/2024
http://www.nextsailor.com/regatta/ATMR-2024
Results are provisional

Cal 25 (4 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
1569 Fahrvergnugen (Cal 25) Alisa Finney 1 1 1
478 Love Shack (Cal 25) Barton Goldenberg 2 2 2
1203 Harlequin (Cal 25) Leo Surla 3 3 3
1226 White Cap (Cal 25) Dan Buan 4 4 4

J/30 (4 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
63300 Avita (J/30) Dan Watson 1 1 1
33450 Bump (J/30) Pam Morris 2 2 2
63102 Avenger (J/30) David Johnson 3 3 3
526 One Love (J/30) Jamie Gregory 4 4 4

PHRF A (12 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
USA51682 Blur (J/105 Mod) Trevor Carouge 1 1 1
67 Mayhem (J/105 ) Douglas Stryker 2 2 2
407 Chessie (J/105 ) John Kircher 3 3 3
17 La Cinquième (J/99) Robert Foley 4 4 4
63264 Blinding Fury (Schock 35) Eric Richardson 5 5 5
93258 / ENTRE'ACTE Entr'Acte (C&C 110 XP TM WK) John Rogers 6 6 6
93594 Widow Maker (C&C 44) Russ Matijevich 7 7 7
31 Esprit De Corps V (J/88) Byron Marchant 13 / DNC 13 8
33 Resolute (J/109) Francis Albert 13 / DNC 13 9
49 Pointless (Esse 850) Johnathan Schlossberg 13 / DNC 13 10
069 Bare Bones (Jean Sun Fast 3600) John Tis 13 / DNC 13 11
93377 Magic Dragon (BEN FIRST 44.7 SD) David Poff 13 / DNF 13 12

PHRF B/C (4 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
162 Hero Squad (Alerion 28) Andrew Eyring 1 1 1
4515 Revolution (CS 30) Douglas Ellmore 5 / DNC 5 2
718 Firth of Tay - NS (Bene OCN 35.1) Peter Dezendorf 5 / DNF 5 3
607 Gringo (Beneteau 323) Brian Mcewing 5 / DNS 5 4

Multihull (6 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
528 Gemini (Gemini Catamaran) Jere Glover 1 1 1
001 Triple Threat (Corsair 43) Tim Lyons 2 2 2
001X Cheshire Cat (Stiletto-Xr Catamaran) John Enderle 3 3 3
None Honey Badger (Corsair 750 Sprint) Marcos Sirota 7 / DNC 7 4
15 Mikayla (Farrier 33) John Nicholson 7 / DNS 7 5
149 / 149 Wake (Corsair Sprint 750 Mk II) Kimber Rosswork 7 / DNF 7 6

Beachcats (2 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
276 Skinny Sheila (Taipan F16) Constantine Seremetis 3 / DNC 3 1
513 / None The Expletive (!#&%?@!!) (Nacra inter 20) John Geiger 3 / DNC 3 2

ORC Open 1 (8 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
40 Sea biscuit (Farr 30) Kevin McNeil 1 1 1
73 Tenacious (J/111) David Bond 2 2 2
04 Cookie Monster (Salona 380) Stephen Hale 3 3 3
38012 Zuul (Aerodyne 38) Benedict Capuco 4 4 4
51120 Windborn (J/120) Richard Born 5 5 5
10777 Time Machine (Corby 40) Bruce Irvin 6 6 6
93556 Allegiant (J/42) Albert Bossar 7 7 7
61219 Dark Storm (J/121) Ken Comerford 8 8 8

ORC Open 2 (11 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
38 Country Squire (Abbott 33 ) John and Kevin White 1 1 1
118 / 118 Patriot IV (Melges 24 ODR) Chris Helmkamp 2 2 2
64 Blue (J/88) Andrew Guhl 3 3 3
50525 Cimarron (J/110) Lynn McClaskey 4 4 4
52641 War Wagon (J92S) Will Walker 5 5 5
93300 / 045600038I Muskrat (J/105 Mod) Nick Iliff 6 6 6
CAN 15 Bay Retriever (J/99) Kevin Sherwood 7 7 7
50 Prowler (J/92S) Mark Rivera 8 8 8
60624 mañana (Tartan 101) Bob Bennett 9 9 9
22 Delirium (J/33) David McCullough 12 / DNC 12 10
110 Wild Thing (J/88) Ben Jatlow 12 / DNC 12 11

ORC Performance Cruiser (8 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
83350 Incommunicado (Omega 36) Ed Tracey Tim Polk 1 1 1
12 Jane Says (J124) Robert Dunigan 2 2 2
51 Patriot VII (J/109) Yvonne Brandt 3 3 3
60888 Lucky Eights (J/124) Keith Cole 4 4 4
009 Nehalennia (Swan 54) Martin Roesch 5 5 5
61774 Mr Blue Sky (Hanse 461) Tristan Keen 9 / DNC 9 6
93442 ReJoyce (C&C 115) Dennis Glackin 9 / DNC 9 7
156 Five Oclock - NS (ODAY 40) Michael Jewell 9 / DNF 9 8

CRCA Racer (1 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
40991 In the Red (S2 9.1) Antoinette Wilkins 1 1 1

CRCA Cruiser (10 boats)

Sail # Boat Skipper Race ATMR Points Pos
61366 AnnaMae (Gulfstar 40) Robert Michaelson 1 1 1
823 Merlin (Catalina 42 WK) Joshua Nealy 2 2 2
255 Liberty (Pearson 39-2 CB) Robert Richardson 3 3 3
218 Cordelia (Ericson 35-3) Nick Simpson 4 4 4
139 Valinor (Sabre 38-2 CB) Koralina McKenna 5 5 5
73316 Kaimana (Beneteau First 38) Lee Budar-Danoff 6 6 6
15 Anima (Wauquiez centurion 40s) Chris Johnson 7 7 7
93679 Jahazi (Bavaria 38 ) David Dodson 8 8 8
61473 Celerity (Beneteau 473 SD) Rick Lober 9 9 9
45 Pazuzu (Sabre 40-2 WK) Nick & Jessica Randolph 11 / DNC 11 10
Notes
Scoring Methodology: Low Point Scoring
This regatta is managed with nextSailor - http://www.nextSailor.com
Printed: 07/12/2024 02:03:40 pm